>

znamangielski.com

Szukaj

Idź do treści

Menu główne:


Egzamin PNJA porady i testy

Egzamin PNJA - jak dobrze się przygotować i zdaćDrodzy studenci filologii angielskiej! Jak zapewne już wiecie, egzamin PNJA należy do najtrudniejszych egzaminów na filologii angielskiej. W zależności od uczelni, nie zdaje go od kilku do nawet kilkudziesięciu procent studentów. Pytanie oczywiście brzmi co należy zrobić, aby podejść do tego egzaminu bez strachu i po prostu go zdać. Oto kilka wskazówek:

1. Gramatyka Praktyczna
Jest to chyba najtrudniejsza część PNJA, ze względu na to, że oprócz pamięciowego opanowania sporej ilości materiału wymaga także zdolności analitycznych. Zasady gramatyczne trzeba rozumieć i umieć zastosować a nie tylko wkuć na pamięć.
Najlepszą metodą na przygotowanie jest tu rzeczywiste i uczciwe robienie ćwiczeń na odpowiednim poziomie. Samo wielokrotne czytanie regułek czy uczenie się na pamięć zdań z ćwiczeń niewiele daje. Zasada jest prosta: chcesz dobrze rozwiązywać testy gramatyczne, rób ich jak najwięcej. Wystarczy skserować sobie w bibliotece ćwiczenia z kilku książek do zaawansowanej gramatyki i/lub wykonać wiele specjalnie przygotowanych ćwiczeń ze strony PNJA Gramatyka Praktyczna. Brzmi banalnie? Oczywista oczywistość? Tak! Szkoda tylko, że z ręką na sercu, tak niewielu studentów rzeczywiście coś takiego przed egzaminem zrobi. A przecież trzeba tylko naprawdę chcieć i poświęcić na to kilka godzin...

Zdarzają się także studenci, którzy przerabiają na filologii angielskiej turdne książki do zaawansowanej gramatyki a jednocześnie mają spore braki z poziomu intermediate. Niestety, bez solidnych podstaw nie da się dobrze nauczyć zaawansowanych zasad gramatycznych. Jeśli wiesz, że masz duże braki, np. z czasowników modalnych, to musisz sam(a), we własnym zakresie, nadrobić te zaległości. Wystarczy przerobić kilka odpowiednich rozdziałow z książek na poziomie intermediate, a czasami dla własnego dobra, zniżyć się nawet do gramatyki na poziomie elementarnym. Najbardziej znana i ogólnie dostępna jest seria książek wydawnictwa Cambridge, czyli: Essential Grammar in Use + English Grammar in Use + Advanced Grammar in Use. Można użyć także wielu innych książek dostępnych w bibliotece, ale najlepiej uczy się z książek zawierających wyjaśnienia, ćwiczenia i klucz.

2. Podręcznik / Słownictwo / Integrated Skills
Rożnie się ten przedmiot i ta część egzaminu nazywa, ale jedno jest pewne - chodzi o wykazanie się znajomością zaawansowanych kolokacji, wyrażeń idiomatycznych i czasowników frazowych. Jeśli wiecie, że ta część egzaminu będzie układana wyłącznie na podstawie przerobionego przez Was podręcznika, to sprawa jest całkiem prosta. Należy dokładnie przejrzeć podręcznik pod kątem "ciekawych" czyli trudnych utartych fraz, idiomów i czasowników frazowych. Oczywiście jest tego sporo, ale po zaliczeniu kilku testów z tego przedmiotu macie pewne pojęcie o jakiego typu frazy chodzi. Przygotowując się do tej części egzaminu należy zachować się jak wykładowca układający egzamin i samemu wybrać około stu trudniejszych kolokacji ukrywających się w czytankach, zadaniach, tabelach i wyjaśnieniach w podręczniku. Potem wystarczy się tego nauczyć na pamięć i liczyć na to, że spora ilość tego słownictwa pojawi się na egzaminie. Pamiętajcie, zwykłe przeglądanie i nawet wielokrotne czytanie Waszego podręcznika jest bezcelowe, gdyż bez wypisania sobie konkretnych fraz niczego się nie nauczycie!
Jeżeli jednak wiecie, że ta część egzaminu nie będzie układana na podstawie Waszego podręcznika, to najprawdopodobniej oznacza to, że dostaniecie do zrobienie "gotowca" w postaci Use of English z egzaminu Cambridge FCE, CAE albo CPE. Należy wtedy zdobyć jak największą ilość FCE/CAE/CPE Practice Tests i wykonać zadania z Use of English. Pomocne mogą też okazać się testy typu Advanced Collocation, Phrasal Verbs czy Irregular Verbs in Context dostępne na naszych stronach. Ponieważ chodzi o zapamiętanie poszczególnych słów i utartych zwrotów, wykonywanie tych samych testów wielokrotnie aż do momentu uzyskania 100 % nie jest pozbawione sensu.


3. Słuchanie
Niby jest to najłatwiejsza część egzaminu, ale niektórzy studenci narzekają, że jest to część stresująca. Tak czy inaczej tej części też można nie zdać, więc lepiej być przygotowanym i nadmiernie się nie stresować. Jeśli ktoś wie, że rozumienie ze słuchu nienajlepiej mu idzie, to powinien tę sprawność dodatkowo przećwiczyć. Podstawowy błąd studenów to przeświadczenie, że do tej części nie da się w żaden sposób przygotować, bo albo się rozmumie ze słuchu, albo nie. Nic bardziej mylnego. Można przyjąć, że wynik w testach rozumienia ze słuchu jest wypadkową znajomości znaczenia i wymowy słownictwa zawartego w teście oraz tak zwanego osłuchania się. Zdarza się, że student robi testy ze słuchu na 50 % i mniej, a jak po teście ma okazję przeczytać tapescript to okazuje się, że tekst był łatwy. Niestety, umiejętność dokładnego przetłumaczenia na polski tapescriptu nie gwarantuje wysokiego wyniku na teście ze słuchu. Dzieje się tak dlatego, że musimy rozpoznać dżwięki czyli wymowę słówek, a z tym wiążą się dwa problemy. Po pierwsze, często nie znamy dokładnej wymowy niektórych słówek, nawet jeśli znamy ich znaczenie. Po drugie, nawet jeśli jesteśmy pewni co do wymowy to możemy czegoś nie zrozumieć, bo speaker mówi za szybko, albo z dziwnym akcentem. Niezrozumiałe przez nas słowa są natychmiast przez nasz umysł "wypychane" czyli ignorowane, tak jakby w ogóle ich tam nie było. Niektórzy studenci uczą się słówek z tapescriptów, czyli tłumaczą sobie niezrozumiałe słowa na polski, ale zupełnie nie zwracają przy tym uwagi na ich dokładną wymowę. To duży błąd, bo jak wiadomo w słuchaniu liczy się przede wszystkim dźwięk słowa. W razie najmniejszych wątpliwości należy sprawdzić wymowę w dobrym słowniku. Warto też pamiętać, że często tkwimy w błędzie. Dalibyśmy głowę, że tak się to słowo wymawia i niestety nie mamy racji. Typowe błędy w wymowie można znaleźć na naszej stronie .
Pozostaje jeszcze kwestia osłuchania się. Jeżeli znamy wszystkie potrzebne słówka z tapescriptu (znaczenie i wymowę), a i tak testy wychodzą nam słabo, to jedynym ratunkiem jest praktyka. Trzeba słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - uważnie i ze zrozumieniem. Czasami studenci, którzy nie zdali rozumienia ze słuchu przyznają się, że jedyną formą przygotowania się do tej części egzaminu PNJA było oglądanie angielskiej telewizji po kilkanaście minut dziennie (BBC, SkyNews i inne). To o wiele za mało. Sam pomysł oglądania programów w języku angielskim jest dobry, ale problem w tym, że nijak nie przypomina to testów Listening Comprehension. Brak pytań, opcji do wyboru i jakichkolwiek zadań powoduje, że nasze ogólne zrozumienie treści z telewizji w ogóle nie przekłada się na poprawę wyników na prawdziwych testach. Należy więc robić dokładnie to co na egzaminie, czyli wykonywać skserowane ćwiczenia z książki. A jak nam to wyjdzie słabo, to
trzeba sprawdzić tapescript pod kątem znaczenia i wymowy słów i zrobić ten sam zestaw jescze raz. Im więcej zestawów uda nam się przerobić tym lepiej. Jeśli są jakiekolowiek problemy ze zdobyciem Practice Tests z płytami CD lub kasetami, to polecamy zadania ze strony www.esl-lab.com (szczególnie z sekcji Listening Quizzes for Academic Purposes).

4. Egzamin ustny / Speaking
Zwykle jest to ostatnia i dość stresująca część egzaminu PNJA. Niestety wielu studentów popełnia na niej kilka błędów, które mają istotny wpływ na ocenę. Czasami student pogrąża się tak bardzo, że egzamin ustny kończy się oceną niedostateczną. Oto te błędy:

1. Student jest nieprzygotowany.
a) Nie przeczytał nawet dokładnie listy tematów. Nie zna niektórych słów w nich zawartych (ani znaczenia, ani wymowy).
b) Na samym egzaminie, w ciągu dziesięciu minut przeznaczonych na przygotowanie wypowiedzi, student nie zrobił żadnych lub prawie żadnych notatek. Mówi po prostu z głowy, bez ładu i składu.

2. Student uważa, że im mniej powie tym lepiej, ponieważ popełni wtedy mniej błędów.
Nie da się pokazać jak dobrze mówimy w obcym języku, jeżeli powiemy bardzo mało. Często komisja decyduje się na ocenę niedostateczną tylko dlatego, że student na dany temat powiedział za mało. Zupełnie tak jakby brakowało mu słownictwa, pomysłu i chęci do rozmowy.

3. Student mówi zupełnie nie na temat.
Przyczyny mogą tu być różne: niezrozumienie tematu, temat wydaje się nudny lub bardzo krótki do omawiania. Efekt jest zawsze jeden: ocena niedostateczna z egzaminu. Oprócz samej umiejętności poprawnego mówienia oceniane są także umiejętność przygotowania tematu czyli pomysł na dyskusję oraz użycie słownictwa dotyczącego danego tematu. Czas, który student ma na przygotowanie (zwykle 10 minut) powinien być w tym celu w pełni wykorzystany.

4. Student używa elementarnego słownictwa i zupełnie podstawoych struktur gramatycznych.
Można mówić dużo, ale jeśli najbardziej zaawansowanym słowem jakiego użył student jest przymiotnik "interesting", a przy tym student użył aż dwóch czasów gramatycznych (zwykle Present Simple i Present Continuous), zupełnie nie używał czasowników modalnych, strony biernej czy zdań warunkowych to należy mu się ocena niedostateczna. Wypowiedź studenta filologii angielskiej musi być na odpowiednim poziomie. Bogactwo słownictwa, frazeologii i użytych struktur gramatycznych jest kluczowe do zaliczenia tego egzaminu.

5. Student odrzuca pomoc ze strony egzaminatora.
Jeżeli egzaminator zadaje w trakcie egzaminu jakieś pytanie, oznacza to, że albo jest zainteresowany wypowiedzią studenta, albo (co się częściej zdarza) student powiedział tak mało, że należy mu pomóc poprzez wskazanie tego o czym jeszcze mógłby powiedzieć. Jeżeli w tym momencie student nie podejmie tematu, nie powie chociaż kilku sensownych zdań to zupełnie się pogrąży. Egzaminator nigdy nie zadaje pytań tylko po to, żeby usłyszeć od studenta krótkie "Yes" albo "No".

6. Student zupełnie nie przykłada się do wymowy i akcentu w swojej wypowiedzi.
Jeżeli student popełni zbyt wiele błędów w samej wymowie to choćby wypowiedź była długa, na temat i z bogactwem struktur gramatycznych, to i tak grozi za nią ocena niedostateczna. Zajęcia z Fonetyki mają na celu wyraźną poprawę wymowy i właśnie tą poprawną wymową należy wykazać się na egzaminie ustnym. Czasami zdarzają się studenci, którzy nie potrafią wydobyć z siebie poprawnej wymowy dźwięku "th" i na dodatek w każdym zdaniu popełniają szereg innych błedów fonetycznych. To niedopuszczalne!

Warto wiedzieć, że komisja egzaminująca na egzaminie ustnym jest w stanie wyłapać każdy błąd językowy popełniony przez studenta. Błędy oczywiście są przeróżne, ale można je podzielić na słownictwo, gramatykę i fonetykę. Najczęściej studenci popełniają błędy gramatyczne (zły dobór czasów, formy czasownika, nieprawidłowy szyk zdania, traktowanie rzeczowników niepoliczalnych jako policzalne, złe użycie przedimków a,an,the lub ich brak). Przed egzaminem ustnym warto dokładnie przeczytać z naszej witryny listę typowych błędów językowych popełnianych przez Polaków oraz listę słów najczęściej niepoprawnie wymawianych przez Polaków. Pamiętajcie, że tylko osoby świadome błędów mogą uniknąć ich popełniania.

Powodzenia na egzaminach życzy redakcja!
May the Force be with you!

Strona główna | Nauka słownictwa - program | Nauka słownictwa na obrazkach | PNJA Gramatyka Praktyczna | Egzamin PNJA porady i testy | Angielski dla początkujących | Present Simple - ćwiczenia | Present Continuous - ćwiczenia | Past Simple - ćwiczenia | Angielski - wymowa | Słownik tematyczny | Słowniki online | Matura rozszerzona angielski | Egzamin gimnazjalny angielski | FCE słownictwo | Phrasal verbs exercises | Phrasal verbs - test | Adjectives and adverbs - ćwiczenia | Causative have - ćwiczenia | Conditionals - ćwiczenia | Rzeczowniki niepoliczalne | Rzeczowniki nieregularne - lista | Irregular plural nouns - ćwiczenia | Czasowniki nieregularne - lista | Irregular verbs - ćwiczenia | Czasowniki często mylone | Modal verbs - ćwiczenia | Articles a,an,the - zasady użycia | Articles - ćwiczenia | Passive Voice - ćwiczenia | Reported speech - ćwiczenia | Tenses - ćwiczenia | Make or Do? (wybór czasownika) | Make or Do? - ćwiczenia | Ing or To? (forma czasownika) | Ing or To - ćwiczenia | Zabawne tłumaczenia na angielski | Mini gry - Word Games | Must or have to? | Can or be able to? | Typowe błędy (mowa i pismo) | Lie or Lay? (word choice) | Rise or Raise? (word choice) | Beside or Besides? (word choice) | Fruit or Fruits? (word choice) | Work or Job? (word choice) | on the picture or in the picture | on the internet or in the internet | on the list or in the list | on time or in time | on the street or in the street | on the corner or in the corner | on my mind or in my mind | in the beginning or at the beginning | in the end or at the end | shadow or shade | do damage or make damage | do research or make research | Lekcje wideo z YouTube | Śmieszne filmiki po angielsku | Jak się uczyć angielskiego? | Angielski dla murarzy | Angielski dla tenisistów | Kontakt z redakcją | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego